Díky moderní medicíně a novým metodám se léčba neplodnosti párů v dnešní době posunula na novou úroveň a pokud partnerský pár trápí problém s otěhotněním, otevírají se nové možnosti pro léčbu neplodnosti (asistované reprodukce) a i přes počáteční nezdar se páry mohou dočkat vytouženého miminka.

Otěhotnění pomocí asistované reprodukce je v dnešní době řešením pro každý 7. pár v ČR. Zahrnuje celou řadu postupů, od banálních zákroků až po složitější výkony probíhající v naší laboratoři. Počet dětí počatých pomocí umělého oplodnění v posledním desetiletí strmě stoupá.

Proces umělého oplodnění

Celý proces asistované reprodukce není jen o nových metodách v oblasti embryologické laboratoře, ale důležitou roli hraje i psychická pohoda párů. Naším cílem je, poskytovat klientům komplexní péči při řešení jejich problémů s početím potomka. Do této péče neodmyslitelně patří i péče o psychickou pohodu párů. Nezdar v početí potomka je velkým náporem na psychiku a často do vztahu vnáší negativní pocity a ovlivňuje pohodu nejen v rodinném životě. Naším cílem je tedy klientům poskytnout tu nejmodernější techniku a metody a zároveň dbát o to, aby se pár cítil spokojeně. Psychické rozpoložení dotčených jedinců hraje v početí důležitou úlohu. Výsledkem naší práce je v 70 % pár (v závislosti na problému a věku pacientky), který odchází s pozitivním těhotenským testem a za celou dobu naší spolupráce netrpěl stresem a byl v psychické pohodě. Konzultace a celá léčba probíhá u jednoho lékaře, ke kterému má pár absolutní důvěru a nemusí se bát svěřit s jakýmkoliv problémem.

Konkrétně o průběhu léčby neplodnosti v IVF CUBE se můžete dočíst zde.

Metody umělého oplodnění

Metody a postupy léčby neplodnosti, které na naší klinice klienti mohou podstoupit.

 • Podpora ovulace (superovulace) - farmakologická hormonální léčba, podávaná formou injekcí. Jedná se o jednoduchou neinvazivní metodu umělého oplodnění. Mezi nežádoucí účinky spojené s touto metodou patří vznik vícečetného těhotenství.
 • IUI (intrateurinní inseminace) - je nejméně invazivní metoda umělého oplodnění. Dochází při ní k zavedení spermií tenkým katétrem do děložní dutiny. K této metodě se přistupuje, pokud spermiogram ukazuje malý počet spermií, případně spermie vykazují sníženou pohyblivost. Zároveň se metoda IUI používá v případech, kdy je vyšší nepropustnost hlenu hrdla děložního.
 • IVF (in vitro fertilizace) - nejběžnější a nejefektivnější postup v asistované reprodukci. Ženě jsou odebrány vajíčka a tyto vajíčka jsou oplodněna mimo tělo ženy. Spermie do vajíčka pronikají samy, po cca 17 hodinách embryolog zjistí, zda bylo oplodnění vajíčka úspěšné a embrya se případně přenesou zpět do dělohy.
 • ICSI (Intracytoplazmatická injekce spermie) - vstříknutí spermie mikrojehlou do středu vajíčka. Tato metoda má vysokou úspěšnost oplodnění (7 z 10 vajíček jsou díky ní úspěšně oplodněna). Aplikuje se při nízkém počtu spermií či při jejich nižší pohyblivosti.
 • Prodloužená kultivace (metoda výběru nejkvalitnějších embryí) - metoda prodloužené kultivace oplodněných vajíček, umožňuje do dělohy přenést nejkvalitnější embryo.
 • Monitoring embryí - kultivační medium, které obsahuje růstový faktor cytokin. Umožňuje růst a přijmutí embrya dělohou. Tato metoda je řešením pro pacientky, které trpí samovolnými potraty.
 • AH (Asistovaný hatching) - narušení skořápky embrya, těsně před zavedením do dělohy. Dochází tak ke zvýšení šance usazení embrya v děložní sliznici.
 • PICSI - metoda, při které jsou vybírány spermie určené pro ICSI. Metodou PICSI se získávají nejkvalitnější zralé spermie.
 • Zamražení buněk a tkání - Zamražení spermií je procedura umožňující dlouhodobou, téměř neomezenou konzervaci mužských reprodukčních buněk. Vitrifikace oocytů je určena pro ženy, které si chtějí zajistit dostatečné množství reprodukčních buněk pro budoucí použití z jakýchkoliv důvodů. Zamražená embrya slouží páru, jenž souhlasil s jejich kryokonzervací k případnému budoucímu rozmražení a použití v dalším cyklu umělého oplodnění tzv. kryo-embryotransferu.
 • Test plodnosti - Klinika IVF CUBE nabízí všem ženám i můžům otestování jejich plodnosti – Fetility Check.
 • 4D ultrazvuk - 4D ultrazvukové vyšetření umožňuje pohyblivé trojrozměrné zobrazení miminka v reálném čase v děloze.

Po výkonu

Po samotném výkonu umělého oplodnění (ať se jedná o jakoukoliv metodu asistované reprodukce), by se pacientka měla vyhnout nadměrné zátěži a přetěžování například ve fitness centrech. Jinak režim zůstává stejný, na jaký byla doposud zvyklá a není třeba žádných změn. Důležitý je pozitivní přístup k životu a optimismus. Stres a špatné nálady mají negativní vliv na léčbu. Po 2 týdnech od zákroku je možné udělat těhotenský test, který by měl prokázat případné úspěšné otěhotnění. Nejspolehlivější potvrzení otěhotnění přináší krevní testy. V případě pozitivního těhotenského testu, pacientky přichází měsíc po zákroku na ultrazvukové vyšetření a následně jsou odeslány do svojí gynekologické (těhotenské) ambulance.

Po vyhodnocení výsledků

V případě negativního výsledku těhotenského testu s párem nadále spolupracujeme, vyhodnocujeme předešlé kroky a konzultujeme celý průběh neúspěšné léčby. Po celkové analýze neúspěšného pokusu domluvíme další postup léčby. V závislosti na druhu léčby je ale potřeba dopřát organismu odpočinek a čas na zotavení. Tato doba se pohybuje od 1 do 3 měsíců. Po uplynutí této doby a regeneraci, se s klienty pouštíme do dalších kroků.

Rychlé informace

Poznejte náš tým specialistů, kteří se vám budou věnovat. Máte-li jakékoli dotazy, kontaktujte nás

powered by Lékaři Online